facebookyoutube
folk

Od śpiewaka po zespoły – kategorie Limanowskiej SŁAZY

W Festiwalu Folklorystycznym Limanowska SŁAZA biorą udział osoby, którym folklor i muzyka ludowa nie są obce. Każdy z uczestników zgłosił się do jednej z ośmiu kategorii, które oceniać będzie komisja artystyczna w składzie: Aleksandra Szurmiak – Bogucka (etnomuzykolog), Michalina Wojtas (choreograf), Artur Czesak (dialektolog) i Benedykt Kafel (etnograf).

 

Wśród kategorii konkursowych są:

 

  1. Zespół Regionalny – najbardziej widowiskowa kategoria, w której biorą udział zespoły regionalne prezentujące program, który musi być wierny tradycjom danego regionu. W ubiegłym roku zwycięzcami w tej kategorii byli „Śwarni Łojce”, „Przyszowianie”, „Kasinianie-Zagórzanie” w kategorii dorosłej i „Pnioki” w kategorii dziecięcej.

 

  1. Muzyka Ludowa – w tej kategorii zobaczymy przegląd regionalnych kapel ludowych, które swoją muzyką zobrazują bogactwo muzyczne poszczególnych regionów. Laureatami w tej kategorii w roku 2014 byli „Mali Łostowianie” w kategorii młodzieżowej oraz „Kasinianie-Zagórzanie” w kategorii dorosłej.

  2. Grupa śpiewacza – odpowiednik muzyki ludowej jeśli chodzi o śpiew. Grupa śpiewacza prezentuje dorobek swojego regionu dzięki pieśniom tradycyjnym, posiadającym odpowiedni gwarowe brzmienie. Najlepszymi w tej kategorii w 2014 roku okazała się grupa GORCE.

  3. Instrumentalista – kategoria przeznaczona dla solistów muzyków, którzy muszą zaprezentować swój talent na instrumentach tradycyjnych. Wśród ubiegłorocznych laureatów byli: Bronisław Kaczor, Dorota Jędrzejek, Tobiasz Krzysztof, Rafał Kapera, Karol Adamczyk i Hubert Adamczyk.

  4. Śpiewak Ludowy – kolejna spośród kategorii przeznaczonych dla solistów. Śpiewak może samodzielnie przygrywać sobie na tradycyjnym instrumencie w trakcie śpiewu. Laureatami z 2014 roku są Zuzanna Franczyk, Barbara Stożek i Urszula Woźniak.

  5. Grupa regionalna, obrzędowa – jest to kategoria adresowana do grup, które nie posiadają statusu zespołów regionalnych. Pozostałe zasady i kryteria są natomiast te same co w przypadku zespołów regionalnych. W 2014 roku zwycięsko z tej kategorii wyszły dwa Koła Gospodyń Wiejskich: z Podłopienia i z Pisarzowej.

  6. Gawędziarz – trzecia kategoria solowa, tym razem skierowana do osób, które specjalizują się gawędzie ludowej, a więc w gatunku literatury ludowej, który ma formę przekazu ustnego. Najlepszymi gawędziarzami 2014 roku byli Maria Markiewicz, Marlena Kasprzycka i Monika Cepielik.

  7. Mistrz i uczeń – ta kategoria polega na przedstawieniu przez mistrzów – muzyków lub śpiewaków swoich uczniów prezentujących tradycyjną grę lub śpiew. W ubiegłym roku najlepszym Mistrzem okazał się Sławomir Bryniak z uczniem Piotrem Pałką.

 

W każdej z tych kategorii będzie oceniania nie tylko umiejętność wykonania, ale i wierność tradycji i regionalnemu brzmieniu prezentowanych utworów.

 

Przypominamy, że 41. Festiwal Folklorystyczny Limanowska SŁAZA potrwa do 8 listopada.

 

Gospodarzem Festiwalu jest Burmistrz Miasta Limanowa. Organizatorem Limanowskiej SŁAZY jest Stowarzyszenie Przyjaciół Limanowian oraz Limanowski Dom Kultury. Festiwal wspiera również Starostwo Powiatowe w Limanowej oraz Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ



 

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.”


Dodano: 04.11.2015 14:36

Galeria zdjęć