facebookyoutube
folk

100 lat minęło! Jubileusz Orkiestry Dętej „Echo Podhala”

W sobotę 30 września Orkiestra Dęta "Echo Podhala" świętowała Jubileuszu 100-lecia Orkiestry Dętej "Echo Podhala". Był to dzień pełen wzruszeń, refleksji i wspólnego świętowania, który rozpoczął się złożeniem kwiatów na grobach wieloletnich dyrygentów orkiestry Mieczysława i Ludwika Mordarskich oraz uroczystą Mszą Świętą w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Po niej miłośnicy muzyki i kultury zgromadzili się licznie w Limanowskim Domu Kultury.
Jubileuszowa gala rozpoczęła się słowami powitania pani Dyrektor, która serdecznie przywitała wszystkich uczestników. Następnie, prowadzenie uroczystości przejął Pan Marian Wójtowicz, wieloletni członek Orkiestry, który wraz z ogromnym zaangażowaniem poprowadził całą ceremonię.
Pierwszym emocjonalnym momentem była Minuta Ciszy, podczas której uczczono pamięć tych, którzy przez lata tworzyli Orkiestrę Dętą "Echo Podhala", wkładali w nią nie tylko swój talent, ale i serce i pasję. Była to chwila refleksji nad dziedzictwem i pasją tych, którzy przekazali swoje serce muzyce.

Następnie, dzięki krótkiej prezentacji pana Leszka Mordarskiego, jej wieloletniego członka, przybliżona została historia Orkiestry Dętej "Echo Podhala".  W swoim wystąpieniu przybliżył zebranym moment powstania orkiestry, jej działalność przy Rafinerii Nafty w Sowlinach, Centrali Produktów Naftowych (CPN) oraz przy Limanowskim Domu Kultury. W trackie swojego wystąpienia przybliżył sylwetki wszystkich dyrygentów orkiestry: Mieczysława Mordarskiego, Józefa Choleksy, Jana Pikonia, Gracjana Mordarskiego, Mieczysława Mordarskiego (juniora), Ludwika Mordarskiego, Romana Kogutowicza, Marka Michalika, Mariana Wrony, Eugeniusza Szubryta oraz obecnego Krzysztofa Madziara. Przywołał postacie z niektórych rodzin, które odegrały szczególną role w dziejach orkiestry – wspominając o rodzinie Bindów, Dyrków, Jasiców, Jędrzejków, Kempnych, Kogutowiczów, Królów, Mordarskich, Pyrców, Raczków, Smagów, Skrzekutów, Staniszów, Szubrytów, Śliwińskich, Twarogów, Widomskich, Włodarczyków, Wojciuchów, Zająców. Była to opowieść o 100 latach pasji, oddania i miłości do kultury orkiestry, która z dumą kontynuuje swoją muzyczną podróż.

Następnym punktem obchodów było uroczyste wręczenie przyznanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzeja Dudę odznaczeń państwowych dla członków  Orkiestry Dętej „Echo Podhala” oraz wykładowcy Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, w uznaniu ich zasług w działalności historycznej, społecznej i artystycznej. Uroczystego wręczenia odznaczeń w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dokonała Pani Angelika Bodziony - Durych Dyrektor Generalny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

  • za zasługi w działalności na rzecz upowszechniania dziedzictwa narodowego

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI odznaczony został:

Pan Józef WROŃSKI

  • za zasługi w działalności na rzecz kultywowania folkloru

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI odznaczony został:

Pan Roman FRĄCZEK
Pan Mieczysław KĘSKA

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI odznaczony został:

Pan Mieczysław SKRZEKUT.

Niezapomnianym momentem dla Orkiestry Dętej „Echo Podhala”, była wiadomość, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński, na podstawie ustawy o organizowaniu u prowadzeniu działalności kulturalnej nadał Orkiestrze Dętej „Echo Podhala” działającej przy Limanowskim Domu Kultury z okazji Jubileuszu 100-lecia jej istnienia Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W imieniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego Pana prof. Piotra Glińskiego Medal wręczyła Pani Angelika Bodziony - Durych Dyrektor Generalny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Kolejnym punktem programu było uroczyste wręczenie Odznaki Honorowej Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski, którego dokonał Pan Grzegorz Biedroń - Radny Województwa Małopolskiego. Odznaka Honorowa Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski, jest honorowym wyróżnieniem osób, które poprzez zaangażowanie  w działania na rzecz społeczności lokalnych, przyczyniają się do rozwijania społeczeństwa obywatelskiego i wzbogacają tym samym dorobek regionu. Decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego Srebrną Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski zostali odznaczeni:

Pan Ignacy Tąta
Pan Czesław Smaga
Pan Eugeniusz Szubryt.

Podczas jubileuszowej uroczystości, nie zabrakło także podziękowań dla byłych i obecnych dyrygentów, którzy nadawali orkiestrze duszę i kształtowali jej brzmienie. To oni byli kluczowymi postaciami w rozwoju orkiestry i przyczynili się do jej sukcesów. Okolicznościowe podziękowania Panu: Romanowi Kogutowiczowi, Markowi Michalikowi, Marianowi Wronie, Eugeniuszowi Szubrytowi oraz Krzysztofowi  Madziarowi wręczyła Dyrektor Limanowskiego Domu Kultury Magdalena Szczygieł – Smaga.

Kolejnym punktem programu była prezentacja przez Pana Leszka Mordarskiego publikacji jego autorstwa "Przez wiek – po dzień dzisiejszy. Rzecz o orkiestrze Echo Podhala 1923 – 2023". Publikacja powstała z okazji jubileuszu, jest zbiorem informacji, fotografii, dokumentów, które przeplatają retrospekcje – wspomnienia członków orkiestry. Jest pięknym i wnikliwym świadectwem historii, która przeszła przez stulecie. Dzięki tej pracy jej historia została ożywa i zachowana dla przyszłych pokoleń. Za zaangażowanie, trud w poszukiwaniu świadków działalności, rozmowy z nimi, zebranie cennych fotografii oraz rozmowy z ludźmi, którzy przyczynili się do życia Orkiestry, okolicznościowe podziękowania autorowi złożyła Magdalena Szczygieł – Smaga - Dyrektor Limanowskiego Domu Kultury.

Następnie, obecni członkowie Orkiestry Dętej "Echo Podhala" zostali uhonorowani za ich pasję, talent i poświęcenie, które utrzymują dziedzictwo orkiestry i przekazują je kolejnym pokoleniom. Listy gratulacyjne wręczył Władysław Bieda Burmistrz Miasta Limanowa wraz z Wiesławem Sędzikiem Przewodniczącym Rady Miasta Limanowa.

Podczas wydarzenia popłynęły również podziękowania dla Władysława Biedy Burmistrza Miasta Limanowa za wszelkie wsparcie i oddanie kulturze i sztuce, dzięki, któremu Orkiestra Dęta Echo Podhala mogła i może rozwijać się i przekazywać nasze dziedzictwo muzyczne kolejnym pokoleniom. Podziękowania złożono również byłym dyrektorom LDK panu Mieczysławowi Kędrze, pani Stanisławie Obrzut oraz pani Magdalenie Szczygieł -Smaga obecnej Dyrektor Limanowskiego Domu Kultury za zaangażowanie i umiejętność kierowania zespołem, które sprawiły, że Orkiestra Dęta Echo Podhala rozkwita, niosąc muzykę i radość naszej społeczności. Podziękowania w imieniu orkiestry odczytał Dyrygent Pan Krzysztof Madziar.  

Na zakończenie uroczystości, nastąpił moment przemówień, życzeń i podziękowań, które były wyrazem głębokiej wdzięczności i szacunku dla orkiestry oraz tych, którzy przyczynili się do jej sukcesów. Galeria  TUTAJ

W trakcie wydarzenia nie zabrakło występów Jubilatów, którzy zaprezentowali m.in.: „Mixed” – w aranżacji Ludwika Mordarskiego, „Lubię wracać”– Zbigniewa Wodeckiego, „Liebesmelodie” – Rudolfa Bodingbauera, „Charleston” – w aranżacji Ludwika Mordarskiego, „Hallelujah” – Leonarda Cohena, „My Way” - Brendana Grahama , „You Raise Me Up” – Rolfa Lovianda, „Sail Along Silvery Moon”, „Seemann Deine Heimat Ist Das Meer”, „Tijuana Taxi”– Buda Colemana, „Moje serce do jest muzyk” – Ewy Bem. Gościnnie wraz z orkiestrą wystąpiła Marta Florek.
Jubileusz 100-lecia Orkiestry Dętej "Echo Podhala" to nie tylko święto muzyki, ale także hołd dla pasji, oddania i miłości do kultury. To wyjątkowy moment, który na zawsze pozostanie w sercach uczestników tej niezapomnianej uroczystości.

Galeria zdjęć  z wydarzenia TUTAJ

 


Jubileuszowy koncert Orkiestry Dętej był również podsumowaniem realizacji operacji w ramach konkursu pn. „Małopolskie Orkiestry Dęte 2023". 

         
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.


Gratulujemy Orkiestrze Dętej "Echo Podhala" i życzymy jej kolejnych 100 lat wspaniałej muzyki, pasji i sukcesów!

Dodano: 05.10.2023 14:21