facebookyoutube
folk

"Etno Małopolska" - podsumowanie realizacji zadania


Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
 
19 listopada zakończył się 49. Festiwal Folklorystyczny "Limanowska Słaza". Festiwal zamknął występ Dziecięcej Grupy Zespołu Regionalnego "Limanowianie", który był jednocześnie podsumowaniem realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego zadania pn. „Kultywowanie lokalnych tradycji poprzez wykonanie tradycyjnych strojów dla dziecięcej grupy Zespołu Regionalnego "Limanowianie”, w ramach konkursu pn. „Etno Małopolska".

W ramach realizowanego zadania opracowany został scenariusz programu artystycznego dla dzieci prezentujący najcenniejsze i autentyczne wartości wyrażone w muzyce, tańcach, gwarze, przeprowadzone warsztaty regionalne oraz warsztaty emisji śpiewu białego. Galeria zdjęć i podsumowanie z poszczególnych działań dostępna jest na stronach:
•    Warsztaty regionalne - galeria
•    Warsztaty emisji śpiewu białego - galeria
•    Podsumowanie warsztatów emisji śpiewu białego

Na potrzeby realizacji zadania zakupiono również tradycyjne stroje regionalne dla dzieci tak aby prezentowane przez zespół dziecięcy programy artystyczne w pełni ukazywał dziedzictwo kulturowe i muzyczne Ziemi Limanowskiej. Zakupiono:
- 6 kompletów tradycyjnych dziewczęcych strojów składających się z: "jadwisi" , ręcznie robionych skarpetek wełnianych, chust kolorowych "tybetowych”, fartucha, halki, chusteczki oraz kierpcy;
- 5 tradycyjnych chłopięcych strojów składających się z koszuliny, spodni, kamizelki, rzemyka, kapelusza, kierpcy.

Stroje ludowe dla zespołów są niezbędnym elementem w prowadzonej działalności artystycznej, mającej na celu utrzymanie tożsamości lokalnej i regionalnej, przekazania tej wiedzy obecnym i przyszłym pokoleniom, popularyzowania go i rozsławiania.
Tradycyjne stroje pozwolą na prowadzenie i rozszerzenie prowadzonych działań upowszechniających kulturę ludową, do podniesienia poziomu artystycznego, będą dopełnieniem wyrazu artystycznego prezentowanych programów regionalnych. Realizacja projektu umożliwia przekazywanie najmłodszym mieszkańcom miasta dorobku kulturowego poprzez folklor oraz daje możliwość rozwoju tanecznych i muzycznych pasji członkom zespołu.
Realizacja działań w projekcie przyczyniła się do utrzymanie tożsamości lokalnej i regionalnej, wpłynęła na popularyzowanie i rozsławianie dziedzictwa kulturowego Limanowej, miejscowych tradycji oraz zwyczajów tanecznych i muzycznych. Dzięki niemu możliwe było przekazania wiedzy obecnym i przyszłym pokoleniom.

Zapraszamy do śledzenia strony internetowej www.limanowianie.pl jak i profilu fanpage stowarzyszenia na Facebooku, gdzie znajdą Państwo informacje o bieżących działaniach realizowanych w ramach w/w operacji.  
           
Dodano: 30.11.2023 11:15